چراغ سقفی توکار

نحوه انتخاب چراغ سقفی توکار

نورپردازی توکار به کمک چراغ سقفی توکار انجام میشود. این مدل چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند تا کاربری عمومی زیادی داشته باشند و بتوان از آنها برای نورپردازی پایین، نورپردازی دیوار یا نورپردازی کلی محیط استفاده کرد.

ملاحظات خرید برای نورپردازی توکار

چه سایزی می خواهید؟

اندازه های متداول برای نورپردازی توکار یا چراغ های سقفی توکار مسکونی 7.5 سانتی متر تا 17.5 سانتی متر قطر است. یکی از راه‌های پاسخ به این سوال این است ارتفاع سقف تا کف و همچنین مساحت فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید. در یک سقف با ارتفاع 2.4 متر، یک لامپ 10 سانتی متری می تواند به خوبی کار کند تا روشنایی صفحه آشپزخانه را تامین کند. نور پایین 15 سانتی متری در آن ارتفاع میز صبحانه شما را به خوبی روشن می کند. در سقف با ارتفاع 3 متر، ممکن است انتخاب ما قطر 10 سانتی متری را برای روشنایی منطقه باشد، زیرا نور آنها بیشتر پخش می شود. یک برش 17.5 سانتی متری برای یک وال واشر خوب در سقف 2.4 متری گزینه ی مناسبی است. در ادامه ی این مقاله قوانین این انتخاب ها را برای چراغ سقفی توکار توضیح داده ایم .

زمان و مکان استفاده از نورپردازی توکار

نورپردازی محیطی/عمومی: وقتی می خواهید اتاقی را که ترافیک زیادی دارد مانند آشپزخانه یا اتاق نشیمن خود را روشن کنید.

نورپردازی توکار نقطه ای: اگر یک نقطه کانونی مانند یک قطعه هنری یا تابلو دارید که می خواهید در کانون توجه قرار دهید. زاویه بهینه برای کاهش تابش نور هنگام نورپردازی هنری 30 درجه است.

نورپردازی دیوار: با قرار دادن چراغ سقفی توکار در نزدیکی دیوار چیزی شبیه وال واشر ایجاد می کنید.

نوع برش چراغ توکار

تریم قسمت بیرونی است که از وسایل روشنایی فرورفته دیده می شود. انواع مختلفی از تزئینات وجود دارد که شاملبافل، سوراخ، سوراخ دار، تزئینی، قابل تنظیم، دوش و باز می شود. سبک تریم قابل تنظیم برای نورپردازی برجسته یا روشن کردن قفسه‌های کابینت عالی است. تریم نور باز یک انتخاب عالی برای روشن کردن یک فضای بزرگ مانند آشپزخانه یا محل نشیمن است، در حالی که دوش بهترین انتخاب برای منطقه دوش حمام است، زیرا مقاوم در برابر رطوبت است.

نوع لامپ و دما برای چراغ سقفی توکار

در نگاهی به این لامپ ها، متوجه خواهید شد که برخی از لامپ ها دارای پایه پیچ یا پین هستند. انواع مختلفی مانند لامپ رشته ای، هالوژنی، LED یا لامپ استاندارد وجود دارد. لامپ های LED در لمس خنک هستند و همچنین گزینه بهتری برای صرفه جویی در مصرف انرژی محسوب می شوند. همچنین باید دما یا رنگ نوری را که در خانه خود ترجیح می دهید انتخاب کنید – آفتاب ، مهتابی یا طبیعی. برای کاهش سطح روشنایی نیز می‌توانید سوئیچ‌های دیمر قرار دهید.

انتخاب لامپ برای نورپردازی توکار

لامپ ها معمولاً جدا از محفظه و تزئینات فروخته می شوند. امروزه بیشتر لامپ‌ها در روشنایی فرورفته LED یکپارچه هستند؛ بدون نیاز به لامپ. اما اگر با نورهای غیر LED کار می کنید، سبک های مختلفی از لامپ ها وجود دارد که با مشخصات هر پیکربندی مطابقت دارند.

چراغ سقفی توکار
انواع چراغ توکار

لامپ A رایج ترین نوع لامپ است که برای کاربردهای مختلف مفید است. نه ضعف آشکار دارد و نه نقاط قوت استثنایی.

لامپ های R که به عنوان چراغ های نقطه ای، سیبل و نمایشگر عالی هستند، دارای یک بازتابنده و کنترل پرتو عالی هستند.

لامپ‌های PAR با پرتوهای بلند و گستردگی گسترده خود برای روشنایی کار و همچنین نور عمومی عالی هستند.

MR16 به دلیل کنترل پرتو بسیار عالی برای نورپردازی برجسته ایده آل هستند.

چراغ توکار

قوانین سرانگشتی برای انتخاب اندازه چراغ سقفی توکار و فاصله آن ها در هر اتاق

هر اتاق برای هدف متفاوتی طراحی شده است، بنابراین در صورت استفاده از قوانین سرانگشتی؛ اندازه، لومن، دمای رنگ و فاصله را با کمی اختلاف تخمین بزنید تا نور ایده‌آل را به بهترین شکل ارائه کنید.

مرحله 1 – متراژ مربع اتاق را با ضرب عرض آن در عمق آن اندازه گیری کنید.
مرحله 2 – این متر مربع را در 16 ضرب کنید.

این یک دستورالعمل برای کل وات مورد نیاز برای روشنایی فضا به شما می دهد. به عنوان مثال، اگر آشپزخانه شما 5متر در 3 متر است، کل متراژ مربع 15 است. این رقم را در 16 ضرب کنید و کل وات برای روشنایی اتاق شما 240 خواهد شد.

مرحله 3 – لامپ و واتی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

رقم کل وات محاسبه شده قبلی، در مثال ما، 240، بر وات لامپی که قصد استفاده از آن را دارید، تقسیم کنید و این تعداد چراغ سقفی توکار مورد نیاز را به شما می دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که این یک راهنمای تقریبی است و یک برقکار با تجربه باید بتواند راهنمایی های بیشتری را هنگام تکمیل نصب به شما ارائه دهد. چیدمان نورپردازی شما نیز ممکن است در رابطه با ترجیح شخصی شما و دکوراسیونی که می خواهید در اتاق ایجاد کنید متفاوت باشد.

اگر اتاق شما پلان باز است، هر منطقه را به فضاهای “جدا” تقسیم کنید تا محاسبات خود را انجام دهید. اگر چراغ‌های LED را انتخاب می‌کنید، بسته‌بندی را برای وات معادل آن‌ها بررسی کنید.

4- ارتفاع سقف

نور از اتصالات فرورفته شما به شکل یک مخروط در جهت پایین پرتاب می شود. مخروط های نور به طور معمول حداقل 75 سانتی متر از کف عبور می کنند. از سقف بلندتر، نور در سطح بالاتری قطع می‌شود، بنابراین نیازی به نورهای پایین‌تر ندارید، فقط به وات بیشتر  نیاز خواهید داشت.

5- فاصله

چراغ های سقفی توکار خود را تقریباً 60 سانتی متر دورتر از لبه دیوارها روی سقف خود به عنوان نقطه شروع قرار دهید. سعی کنید از ایجاد هر گونه سایه خودداری کنید. سپس نورهای پایین خود را به طور مساوی در سراسر اتاق قرار دهید تا ظاهری متعادل داشته باشید. به عنوان یک قاعده کلی، پیشنهاد می کنیم ارتفاع سقف خود را بر 2 تقسیم کنید تا فضای مورد نیاز بین هر نور پایین به شما داده شود. به عنوان مثال اگر سقف شما 3متر ارتفاع دارد، چراغ های خود را با فاصله 1.5 متر از هم قرار دهید.

6- کم نور شدن

انتخاب چراغ‌هایی که می‌توانند تاریک شوند، همیشه یک حرکت هوشمندانه است.(قابلیت دالی ساپورت که در چراغ های ساخت میران وجود دارد) سپس می توانید با نور بازی کنید تا حال و هوا را تنظیم کنید. اگر فضای باز دارید، از کلیدهای دیمر برای کنترل مناطق مختلف استفاده کنید تا انعطاف بیشتری داشته باشید.

لینک های مرتبط :

همچنین میتوانید برای خواندن راهنمای چراغ سقفی روکار به این قسمت مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا